Tietoa seurasta

Monipuolista urheilua ja liikuntaa kilpaillen ja harrastaen jo vuodesta 1901

Turun Urheiluliitto on vuonna 1901 perustettu yleisseura. Seuran tarkoituksena on edistää liikunnan ja urheilun harrastamista toiminta-alueellaan. Kymmenen eri jaoston jäsenmäärä on ollut viime vuosina lähes 5000. Turun Urheiluliitossa urheillaan ja liikutaan kilpaillen ja harrastaen.

Seuran kautta aikain menestynein urheilija on ollut Paavo Nurmi. Olympiamitaleja Paavo Nurmen lisäksi ovat seuraan tuoneet useat urheilijat mm. Albin Stenroos, Harri Larva, Veikko Karvonen, Kaisa Parviainen ja seuran edellinen puheenjohtaja Raimo Heinonen. Seuran nykyisiä huippu-urheilijoita ovat mm. pika-aituri Nooralotta Neziri, voimistelija Juho Kanerva ja triathlonisti Darby Thomas.

Turun Urheiluliiton vuosittain järjestämiä suurtapahtumia ovat mm. Paavo Nurmi Marathon, Paavo Nurmi Games, TS-Kortteliajot, Kuntovitonen, SuperTreenit, Myllyn Pyöräily sekä Ruissalojuoksut.

Turun Urheiluliitto r.y.

Y-tunnus 0223181-4
Linnankatu 36, 201200 Turku
gsm 044 581 0036   fax 02-274 5001

Toiminnanjohtaja Riikka Visa 0405144836 riikka.visa(at)turunurheiluliitto.fi
Toiminnanohjaaja Annikka Viertola 0445810036 annikka.viertola(at)turunurheiluliitto.fi
Huipputiimin koordinaattori Jenni Jeromaa-Alho 050544 5033 jenni.jeromaa-alho(at)turunurheiluliitto.fi

Yleisurheilujaoston toimisto, Paavo Nurmen stadion, 20810 Turku 

Toiminnanjohtaja

Teijo Raitio

0400741868

teijo.raitio(at)turunurheiluliitto.fi

 
Voimistelu- ja liikuntajaoston toimisto, Jumppala, Siutlankatu 1, 20380 Turku

Harrasteliikunnan päällikkö Annu Elo 0404862778 annu.elo(at)turunurheiluliitto.fi
Talouspäällikkö Sari Mustajärvi 0405813588 sari.mustajarvi(at)turunurheiluliitto.fi
Valmennuspäällikkö Jenni Jeromaa-Alho 0505445033 jenni.jeromaa-alho(at)turunurheiluliitto.fi

 Tapahtumavastaavat

Vitostapahtumat Sanni Rostedt 0503382819 info(at)kuntovitonen.fi
Paavo Nurmi -tapahtumat,
Ruissalojuoksut
Jari Salonen 0500627973 jari.salonen(at)paavonurmisports.fi
SuperTreenit Krista Arponen 0445441843 krista.arponen(at)turunurheiluliitto.fi