Turun Urheiluliiton huipputiimi 2019

Julkaistu: 23.12.2018

Kuka harrastaa trumpetinsoittoa? Entä kuka rentoutuu pelaamalla minigolfia tai pähkäilemällä pakohuonepelien arvoituksia? Huipputiimin 24 urheilijaa esittäytyvät.

Turun Urheiluliitto valitsi marraskuussa seuraavat urheilijat seuran huipputiimin jäseniksi vuodelle 2019.

Turun Urheiluliiton huipputiimiin valitaan vuosittain urheilijoita heidän menestyksensä ja tulevaisuudennäkymiensä perusteella. Huipputiimiin voivat hakea kaikkien seuran kymmenen lajijaoston urheilijat. Tiimiläiset kuuluvat kahteen kategoriaan: niihin, jotka tekevät jo kansainvälistä uraa, ja niihin, jotka ovat Suomessa huipulla ja tähtäävät kansainvälisille areenoille. Yhteistä kaikille tiimiläisille on halu pärjätä vielä paremmin, ja siinä seura on tukena.

Urheilijan oma lajijaosto hoitaa kaikki valmennukseen ja urheiluun liittyvät asiat, mutta huipputiimin kautta urheilija saa seuralta lisätukea muun muassa lihashuollon, terveyspalveluiden, rahallisen tuen, tapahtumien ja verkostoitumisten muodossa.

Median ja yhteistyökumppanien käyttöön latasimme suurikokoisempia kuvia tänne. Kuvaajan nimi tulee mainita kuvia käytettäessä.

 

Luistelujaosto: 


Kalle Kinnala, 17 

Laji: pikaluistelu 
Valmentaja: Kimmo Kivioja 
Tavoitteet: pääsy nuorten maailman cupin osakilpailuihin, sekä SM-mitali nuorten SM-kilpailuista (2.–3.2.2019), sekä matkakohtaisista sprinttereiden SM-kilpailuista (18.–20.1.2019). 
Parhaat saavutukset: 1500 m SM-pronssi 2017, ja 3000 m SM-pronssi 2018. Myös miesten sarjan 10 000 m sekä massastartin SM-kilpailuista on tuloksena 4. sija. 
Ennätykset: 500 m: 40,28; 1000 m: 1.17,92; 1 500 m: 2.00,96; 3000 m: 4.16,32 
Aiemmat lajit: Olen harrastanut suunnistusta melkein koko ikäni ja käyn edelleen välillä suunnistamassa, lisäksi olen harrastanut jalkapalloa ja uintia 
Mitä teet urheilun lisäksi? Käyn Kerttulin urheilulukiota toista vuotta 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Kaikkein parasta pikaluistelussa on vauhti, se tunne, kun vauhti vaan kiihtyy joka potkulla, ja lopussa on ihan puhki, mutta tyytyväinen. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Olen edelleenkin koittanut hakea omia rutiineja ennen kisaa, pääasia on, että ennen kisaa pitää hetki rauhoittua itsekseen 
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Jos aikaa jää urheilun ja koulun jälkeen, niin vietän sen joko kavereiden kanssa, tai pianon ääressä. 
Miten pidät hauskaa? Esimerkiksi pelaamalla kavereiden kanssa tai kesällä vesiurheilu on lähellä sydäntä. 
Instagram: @kallekinnala 
Yhteydenotot: kalle.kinnala@gmail.com, 040 7609 499

Pyöräilyjaosto:


Antti-Jussi Juntunen, 19 

Laji: pyöräily 
Valmentaja: Andri Lebedev 
Tavoitteet: ammattilaisuus pyöräilyssä 
Saavutukset 2018: 2. U23 SM-maantieajo, 9. Coupe du Ville de la Grudziadz, 8. Baltic Chain Tourin toisella etapilla. 
Aiemmat lajit: jääkiekko 
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen urheilulukiossa. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Omassa lajissa hienointa on vauhti ja kilpailutilanteet. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Ei mitään tarkkoja rutiineja. Yritän olla vaan rentona.  
Mitä teet lepopäivänä? Vietän aikaa kavereiden kanssa ja rentoudun. 
Instagram: a_juntunen 
Yhteydenotot: mika.simola@turunurheiluliitto.fi 


Kalle Toivanen, 14 

Laji: pyöräily 
Valmentaja: Mika Simola 
Tavoitteet: 2019 M16-sarjassa Suomen mestaruus, sekä edustus EYOF kisoissa, 2020-luvulla menestyminen kansallisissa kisoissa, sekä ulkomailla kilpaileminen. 
Saavutukset: 2018 maantiellä aika-ajon ja maantieajon, sekä radalla 500 m ja 2 km Suomen mestaruus. 2016 ikäluokan Suomen ennätys 500 m sarjassa M12 ja 8 SM-kultaa ja yhteensä 14 SM-mitalia. 
Aiemmat lajit: jalkapallo 
Opiskelu: Olen 8. luokalla Vaisaaren koulussa.
Omassa lajissa hienointa? Kilpaileminen ja tavoitteiden saavuttaminen 
Rutiinit kilpailupäivänä? Keskityn kilpailuun ja ajattelen onnistunutta suoritusta.
Muut harrastukset: Soitan trumpettia.
Miten pidät hauskaa? Maastopyörällä ajelu 
Instagram: @kalletoivanen_ 
Yhteydenotot: mika.simola@turunurheiluliitto.fi 


Jesse Uusiperhe, 20 

Laji: pyöräily 
Valmentaja: Mika Simola  
Tavoitteet: Nostaa omaa tasoa kokonaisvaltaisesti, konkreettisesti SM-aika-ajon U23-sarjan voitto 2019, TS-kortteliajon voitto omalle joukkueelle 2019, pitemmän aikavälin tavoitteena saada kansainvälistä menestystä ja sitä kautta saada ammattilaissopimus.
Saavutukset 2018: SM Omnium 3., SM-joukkueajo 1., SM-aika-ajo U23 4., SM-maantie U23 4. + armeijan käyminen
Aiemmat lajit: triathlon, jalkapallo, yleisurheilu, juoksu, hiihto, shakki 
Mitä teet urheilun lisäksi? Olen tällä hetkellä tuttu näky Turun keskustassa, sillä toimin pyörälähettinä eli ajelen päivittäin ristiin rastiin Turussa. Lisäksi valmistaudun kauppakorkeakoulun pääsykokeisiin, jotka ovat edessä ensi keväänä. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Olen koko ikäni pitänyt kestävyyslajeista ja pyöräilyn pitkät kisat ovat lähellä sydäntäni. Lisäksi tähän yhteen kestävyyslajien kuninkaaseen yhdistyvät kova vauhti ja taktinen puoli. En voi vastustaa lajia! 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Itsellä ei ole mitään vakituisia rutiineja kilpailupäivänä. Tai on, tykkään ottaa rennosti enkä jaksa stressata tai jännittää kisoja liikaa. Teen jotain ihan muita asioita kuin pyöräilyyn liittyviä, kuten luen, leikkaan nurmikon, laitan ruokaa/leivon tai muuta sellaista. Eli aika monipuolista, mitä mieleen sattuu juolahtamaan! Ei kuulokkeiden korviin laittamista ja kisan jännittämistä! >
Muut harrastukset: Tykkään urheilla ja liikkua monipuolisesti vapaa-aikana, kesällä tykkään käydä pelaamassa tennistä ja talvisin ehdoton suosikkilajini on hiihto. 
Miten pidät hauskaa? Eri urheilulajien parissa on aina hauskaa, kunhan muistaa pitää hymyn huulilla! 
Blogi: jesseuusiperhe1.blogspot.com 
Instagram ja Twitter: @jesseuusiperhe Facebook: Jesse Uusiperhe 
Yhteydenotot: jesse.uusiperhe@gmail.com

Telinevoimistelujaosto:


Juho Kanerva, 28 

Laji: telinevoimistelu 
Valmentaja: Andrei Pop 
Tavoitteet: kehittyä urheilijana ja pystyä näyttämään osaamiseni kisoissa. 
Saavutukset 2018: EM ja MM-kisaedustus suomen joukkueessa 2018. MM 28. hevosella 2018. Tarkemmin: http://www.fig-gymnastics.com/site/athletes/bio_detail.php?id=29579 
Mitä teet urheilun lisäksi: Koulutukseltani olen diplomi-insinööri.
Mikä omassa lajissa on hienointa? Uusien asioiden oppiminen ja oivaltaminen.
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Kisapäivänä en yritä miettiä kilpailua liikaa. Tavallisesti käyn ulkona kävelyllä ja teen asioita, jotka eivät liity voimisteluun. Itse kisapaikalla lämmittely ja kokeilu menevät hyväksi todettujen tapojen mukaisesti. 
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Pidän kaikesta pienestä nikkaroinnista ja puuhastelusta, kuten kesäautoni ylläpidosta. 
Miten pidät hauskaa? Voimistelulle uhraamani aika on merkittävä osa vapaa-ajastani, joten se on tapani pitää hauskaa. Uuden oppiminen on viihdyttävää hyvässä harjoitusympäristössä. 
Yhteydenotot: telinevoimistelujaoston kautta 


Leo Lehtinen,15  

Laji: telinevoimistelu 
Valmentaja: Sami Aalto 
Tavoitteet: SM-mitali 
Saavutukset 2018 ja aiemmat parhaat tulokset: SM 2017, Jyväskylä: FX 12., SR 22., PB 10., HB 11. SM 2018, Tuusula: AA 7., FX 11., PH 14., SR 5., VT 13., PB 8., HB 7. 
Aiemmat lajit: jääkiekko, jalkapallo  
Mitä teet urheilun lisäksi? Puropellon koulu 9. luokka, urheiluluokka  
Mikä omassa lajissa on hienointa? monipuolisuus 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Hyvä aamupala 
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Olen kavereiden kanssa  
Instagram: @lexalehtinenn 
Yhteydenototlehtpetra@gmail.com, o44 0330 810


Helmi Murto, 18 

Valmentaja: Jenni Lindroos 
Tavoitteet 2019: SM: uusia 4-otteluvoitto, EM: finaalipaikka 4-ottelussa ja telineellä, MM: 4-ottelussa 50 joukkoon ja olympiapaikka 
Saavutukset 2018: Naisten neliottelun ja permannon kauden kotimainen kärkitulos, Naisten neliottelun suomenmestari, permannon PM-hopeamitali ja joukkuepronssi. Loukkaannuin EM-kisoissa, mistä johtuen en voinut osallistua kuin nojapuille eikä myöskään kauden päätavoitteeseen MM-kilpailuihin. 
Aiemmat tulokset ja ennätykset: nojapuiden Pohjois-Euroopan mestari 2017, Varsinais-Suomen vuoden voimistelija ja akatemiaurheilija 2017, moninkertainen PM-mitalisti, moninkertainen suomenmestari ja SM-mitalisti, edustanut Suomea MM-, EM-. PEM-, World Cup ja World Challenge Cup –kilpailuissa. Mukana naisten A-maajoukkueen ydinryhmässä. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Uusien liikkeiden oppiminen, lajin monipuolisuus. 
Aiemmat lajit: taitoluistelu, jääkiekko, ringette sekä uinti 
Kisapäivän rutiinit? Ei erityisiä rutiineja. Valmistaudun tilanteen ja kilpailun mukaan. 
Mitä teet lepopäivänä? Vapaapäivinä otan rennosti, olen kavereiden kanssa tai vietän aikaa shoppailun merkeissä. 
Instagram ja Twitter @HelmiMurto
Kotisivut: http://helmimurto.com  
Yhteydenotot: Instagramin kautta


Aku Paananen, 16  

Laji: telinevoimistelu 
Valmentaja: Andrei Pop 
Tavoitteet: on edustaa Suomea kansainvälisesti ja pysyä kunnossa 
Saavutukset: SM 2018 Tuusula, permanto hopea ja hyppy kulta. SM 2017 Jyväskylä, hyppy 4. sija 
Aiemmat lajit: Pienempänä jalkapallo 
Mitä teen urheilun lisäksi? Opiskelen Kerttulin ICT-lukiossa 1. vuotta  
Mikä on omassa lajissa hienointa? Uuden oppiminen ja pelkojensa voittaminen 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Syön hyvin, keskityn ja kuuntelen musiikkia 
Mitä teen lepopäivänä tai miten pidät hauskaa? Vietän aikaa kavereiden kanssa ja pelaan tietokonepelejä 
Instagram: @aku_paananen 
Yhteydenotot: telinevoimistelujaoston kautta 

 Triathlonjaosto:


Henrik Goesch, 24 

Laji: triathlon 
Valmentaja: Mika Luoto 
Tavoitteet: olympialaiset 
Saavutukset 2018: 17. maailman cup kisassa, 5. Eurooppa cupin kisassa 
Aiemmat lajit: jalkapallo 
Yhteydenotot: triathlonjaoston kautta


Elias Kuusisto, 19 

Lajit: triathlon ja uinti 
Valmentajat: Mika Luoto, uintivalmentajana Aija Hakala 
Tavoitteet: Nostaa jatkuvasti omaa tasoa urheilussa. Parantuvien tulosten myötä toivotaan menestystä kilpailuissa. 
Saavutukset 2018: Triathlonissa kolmas sija sprinttimatkan SM-kilpailuissa M19-sarjassa ja supersprinttiviestin U19-sarjan voitto SM-kilpailuissa TuUL:n joukkueessa. Uinnissa pitkän radan SM-kilpailuissa 400m vapaauinnin 2. sija. 
Aiemmat lajit: Joskus aikanaan telinevoimistelu, sittemmin kilpauinti ja viimeisimpänä triathlon. 
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen Kerttulin urheilulukiossa neljättä vuotta. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Parasta on kolmen lajin takaama monipuolisuus niin harjoittelun kuin kilpailemisenkin saralla.    
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Ei ole mitään tiettyä kaavaa, jonka mukaan toimisin, sillä kilpailupäivät ovat aina hieman erilaisia, ja aina kulloistenkin aikataulujen ja olosuhteiden puitteissa pyritään toimimaan parhaalla mahdollisella tavalla. Mitään erikoisia taikauskoisia rituaaleja itselläni ei ole. 
Mitä teet lepopäivänä? Lepopäivinä levätään, mikä useimmiten tarkoittaa nukkumista. 
Miten pidät hauskaa? Lähinnä urheilun parissa. Treenaaminen on hauskaa – erityisesti hyvässä porukassa. 
Instagram: @eskuusisto 
Yhteydenotot: elias.kuusisto@hotmail.com


Astrid Snäll, 19 

Lajit: kestävyysjuoksu, triathlon 
Valmentaja: Ari Ketola  
Saavutukset 2018:  
Juoksu: Suomen mestaruus N19 maastojuoksu ja 3000 m, Kalevan kisat N 3000 m ej. 3., U20 MM-kilpailut 3000 m ej 17. ja 3000 m 16., PM 1. N19 3000 m ej, 3. maastojuoksu, 4. 3000 m;  
Triathlon: sprintin suomenmestaruus N19, Holten nuorten Eurooppa-cup 8.; U20 EM-sprintissä 25. Suomen kisoissa mm. Finntriathlon Vanajanlinnan sprintin voitto, Vierumäen olympiamatkan voitto. 
Duathlon U20 EM-hopeaa 
Aquathlon U20 EM 8.  
Ennätykset: 1500 m 3.36; 3000 m 9.32; 5000 m 17.01 (2017); 10 000 m 35.25; 3000 m ej. 10.06; puolimaraton 1.21; triathlon: sprintti (750/20/5) 1.02; olympiamatka (1500/40/10) 2.12 (2017) 
Tavoitteet: Ensi kaudella U23 yleisurheilun EM-kilpailut Gävlessä, U23 triathlonin EM-kilpailut Valenciassa. Yleisemmin: Mahdollisimman pitkä ja terve urheilu-ura. Kilpailla ja menestyä kansainvälisissä arvokilpailuissa. Juosta huippuaikoja. 
Aiemmat lajit: Nuorempana pesäpalloa ja joukkuevoimistelua. 2014 aloitin yleisurheilun (kestävyysjuoksu) ja 2015 triathlonin. 
Mitä teet urheilun lisäksi? Kävin Kerttulin urheilulukion 3,5 vuodessa ja lakin sain 1.12.2018. Tällä hetkellä urheilen ja keväällä haen opiskelemaan. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Kilpaileminen! Itsensä voittaminen, määrätietoisuus, kehityksen näkeminen, erilaisten ihmisten kanssa yhteistyön tekeminen. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Aamuverkka, kylmä suihku ja kaurapuuro. Kisaverkka myös lähes aina saman kaavan mukaan. 
Muut harrastukset: Hiihto, voimistelu, musiikkiopistolla soitan selloa 
Miten pidät hauskaa? Viettämällä aikaa siskojeni ja kavereideni kanssa. 
Instagram ja Twitter: @astridsnall, Facebook: Astrid Snäll
Yhteydenotot: astridsnall@outlook.com, o50 9184 737, valmentaja Ari Ketola, Ari.ketola@surffi.net

Voimistelu- ja liikuntajaosto:


Nea Kivelä, 17 

Laji: kilpa-aerobic 
Valmentaja: Saija Salminen 
Tavoitteet: kevätkaudella 2019 onnistunut sarjanousu senioreihin ja SM-finaalipaikka yksilöllä. Tulevaisuudessa päästä edustamaan Suomea myös aikuisten arvokisoihin. 
Saavutukset 2018: SM-kultaa 15–17-vuotiaiden sarjassa yksilöllä, triolla ja ryhmällä. 2018 MM-kisoissa 18.sija yksilöllä. 2017 EM-kisoissa 17. sija yksilöllä, 7.sija triolla. 
Aiemmat lajit: Ei ole aiempia lajeja, aloitin aerobicin vuonna 2007. 
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen Kerttulin urheilulukiossa. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Mahdollisuus kehittyä ja oppia uutta koko ajan ja lajin vauhdikkuus ja monipuolisuus. 
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Vapaa-ajalla vietän aikaa ja kavereiden ja perheen kanssa. 
Miten pidät hauskaa? Pidän hauskaa viettäen aikaa kavereiden kanssa. 
Instagram: @neakivela 
Yhteydentot: nea.kivela01@gmail.com 


Jutta Nikander, 15 

Laji: kilpa-aerobic 
Valmentaja: Saija Salminen 
Tavoitteet: Päästä kilpailemaan vuonna 2019 EM-kilpailuihin.
Saavutukset 2018: SM-kulta ryhmällä ja triolla, MM-kisoissa kilpaileminen triolla, ryhmällä ja yksilöllä, Cup-voitto yksilöllä. Vuonna 2017 triolla EM-kisoissa 7. sija  
Mitä teet urheilun lisäksi? Käyn Kerttulin urheilulukiota 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Parasta on sen monipuolisuus ja vauhdikkuus. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Koitan saada hyvän fiiliksen, mutta ei ole tiettyä rutiinia. 
Mitä teet lepopäivänä? Se yleensä kuluu läksyjen tekemiseen ja jos ehtii niin kavereitten näkemiseen.
Miten pidät hauskaa? Yleensä kaverien kanssa 
Instagram: @juttaanette 
Yhteydenotot: jutta.anette@outlook.com


Erika Rautiainen, 25  

Laji: kilpa-aerobic 
Valmentaja: Iida Rantanen 
Tavoitteet: Nousta Euroopan kärkiurheilijoiden joukkoon, yltää EM-finaaliin 2019 
Saavutukset 2018 ja aiemmat parhaat tulokset: 2018 SM hopea, MM 16., maailmancupissa kahdesti 9., joukkueena maailmancupissa 2. 2018, SM kulta 2015 
Aiemmat lajit: Joukkuevoimistelu 
Mitä teet urheilun lisäksi? Psykologian opinnot, Turun seudun urheiluakatemian tiedottaja 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Hienointa on lajin energia, monipuolisuus sekä herkkyys. Energialataus kilpailuissa on upea, olit sitten itse lavalla tai kannustamassa muita. Treeneissä ei koskaan ole tylsää sillä kilpa-aerobic on niin moninainen lajina. Se on myös äärettömän herkkä, sillä pienet tekniset onnistumiset tai vastaavasti ulkopuolisen silmälle näkymättömät virheet voivat vaikuttaa kilpailuissa pisteisiin suuresti.  
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Teen yhden lyhyen treenin ja sen lisäksi ainoastaan rentoudun, haukottelen sekä lataudun. Tiedän, että olen kisapäivänä valmis suoritukseen, kun olotilani on tarpeeksi rento. Ennen suoritusta haen varmaa ja energistä fiilistä muun muassa mielikuvaharjoittelun avulla.  
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Ulkoilen koiran ja puolison kanssa, vietän aikaa perheen ja ystävien seurassa ja syön sekä huilaan hyvin. Lepopäivät on pyhitetty rauhoittumiselle ja kaikelle tekemiselle, mistä tulee rento ja hyvä olo. 
Miten pidät hauskaa? Hauskan pitäminen ei paljoa vaadi. Oikeastaan tärkeintä on hyvä seura ja rento mieli, silloin voi pitää hauskaa missä tahansa.  
Instagram, Facebook, Twitter: @erikarautiainen. Erityisesti päivitän Facebookin urheilijasivuani sekä Instagramia. 
Yhteydenotot: erika.rautiainen@hotmail.com, o40 7767 767


Fanny Samppa, 18 v. 

Laji: kilpa-aerobic 
Valmentaja: Iida Rantanen 
Tavoitteet: Päästä toukokuussa 2018 pidettäviin EM-kisoihin sekä yksilöllä että joukkueella, SM-mestaruus joukkueella, SM-mitali yksilöllä, pidemmän tähtäimen tavoite on edustaa Suomea kaikissa mahdollisissa arvokisoissa ja voittaa Suomen mestaruus. 
Saavutukset 2018: SM-pronssia yksilöllä, 13. sija joukkueella MM-kisoissa, World Cup hopeaa joukkueella 
Muita saavutuksia: arvokisaedustuspaikat ja Suomen mestaruudet juniorisarjoissa 
Aiemmat lajit: telinevoimistelu 
Mitä teet urheilun lisäksi? käyn Kerttulin Urheilulukiota 
Mitä teet urheilun lisäksi? monipuolisuus, fyysisyys ja energisyys. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Syön hyvän aamupalan ja lounaan, kannustan ja katson muiden kilpailusuorituksia, teen mielikuvia omasta suorituksesta, teen lähestulkoon samanlaisen alkulämmittelyn joka kisassa. 
Mitä teet lepopäivänä? Vapaapäivinä vietän aikaa kavereiden kanssa, teen kouluhommia, katselen Netflixiä tms. ja käyn silloin tällöin siskon koiran kanssa kävelylenkeillä. 
Miten pidät hauskaa? Mielestäni on hauskaa pelata kavereiden tai perheen kanssa erilaisia pelejä. Tykkään myös ihan viettää kavereiden kanssa rentoa iltaa jonkun luona, mutta välillä täytyy käydä vähän ulkona ”tuulettumassa” :). Musiikkia tulee kuunneltua joka päivä ja pidän todella paljon festareista ja keikoista. Matkustelu, shoppailu sekä kahvittelu ja ulkona syöminen kuuluvat suosikkipuuhiin.  
Instagram: @fannysamppa 
Yhteydenotot: fanny.samppa@gmail.com

Yleisurheilujaosto:


Emma Hyvärinen, 21 

Lajit: pika- ja aitajuoksu 
Valmentaja: Pasi Teini 
Tavoitteet: Isoimpina tavoitteina kesälle 2019 on päästä alle 23-vuotiaiden EM-kilpailuihin Gävleen sekä kesälle 2020 Kalevan kisa mitali Turusta. Lisäksi tavoitteeni on kehittyä joka vuosi sekä saavuttaa Suomen aikuisten kärkeä. Pitkällä tähtäimellä tavoitteeni ovat aikuisten arvokisat. 
Saavutukset 2018: Saavutin kaudella 2018 kolme SM-mitalia, kaksi Kalevan kisojen finaalipaikkaa sekä maajoukkue-edustuksen alle 23-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa 4x100m viestissä. 
Ennätykset: 60 m: 7,79; 100 m: 12,20; 200 m: 24,59; 400 m: 56,81; 60 m aj.: 8,75; 100 m aj.: 14,02; 40 0m aj.: 62,11 
Aiemmat lajit: En ole harrastanut muita lajeja kuin yleisurheilua. Yleisurheilussa lajikirjo on kilpakävelystä keihäänheittoon. 
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen ensimmäistä vuotta Turun yliopistossa valtio-oppia ja poliittista historiaa. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Kehityksen huomaaminen sekä uuden asian oppiminen. Hienointa urheilussa kuitenkin on, että saa itsestään kaiken irti ja onnistuu täydellisesti. Fiilis onnistuneen kilpailun jälkeen on mahtava. Sitä tunnetta tavoittelen jokaisessa kilpailussa ja se on myös yksi syy, miksi urheilen. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Rutiinit vaihtelevat riippuen siitä ovatko kilpailut aamulla vai illalla. Jos kilpailu on aamulla, herään noin neljä tuntia aiemmin, syön aamupalan, teen aamuverryttelyn ja rauhoittumisharjoituksen ennen kisapaikalle lähtöä, jossa haluan olla hyvissä ajoin. Jos kilpailut ovat illalla, pyrin saamaan ajatukset pois kilpailuista esimerkiksi lukemalla kirjaa ja nukkumalla päiväunet. 
Mitä teet lepopäivänä? Teen koulutehtäviä, tapaan kavereita tai perhettäni ja vietän omaa aikaa esimerkiksi lukemalla kirjaa tai kirjoittamalla. 
Miten pidät hauskaa? En tarvitse mitään erityistä paikkaa tai aikaa hauskanpidolle, sillä treenitilanteissakin voi heittää hauskan vitsi tai kommentin valmentajalle. 
Instagram: @emmahyvarinen 
Yhteydenotot: emma.hyvarinen97@gmail.com, o400 564966


Jatta-Mari Jääskeläinen, 24  

Laji: keihäänheitto 
Valmentaja: Raimo Hukkanen-Laaksonen 
Tavoitteet: Olla Suomen nro 1 naiskeihäänheittäjä ja pärjätä kansainvälisillä kilpakentillä.  
Saavutukset 2018 ja aiemmat parhaat tulokset + ennätykset: Kausi 2018 oli vaikea. Siitä parhaana saavutuksena Kalevan kisojen 6. sija. Kaudella 2017 heitin ennätykseni 56,47 m ja pääsin osallistumaan Paavo Nurmi Gamesiin. 2014 ja 2106 olen päässyt edustamaan Suomea Nordic-Baltic Championship -kisoihin.  
Aiemmat lajit: joukkuevoimistelu ja telinevoimistelu, ala-asteella pelannut futista. 
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen Fysioterapeutiksi Lapin AMK:ssa 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Haastavuus, ei varmasti ole kahta samanlaista heitto-/treenipäivää. Onnistumisen tunne, kun saa hyvän heiton ja monipuolinen harjoittelu. Myös ympärillä olevat ihmiset tuovat mukavaa plussaa. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Aamulla käyn tekemässä kevyen herättelevän verryttelyn, aamupala, kevyt rentoutuminen, vähän cokista, kisapaikalle, kuulokkeista Robinin musat soimaan ja kisaan.  
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Välillä kun arki tuntuu hektiseltä niin lepopäivinä on parasta vaan olla ja rentoutua. Viettää aikaa tärkeiden ihmisten kanssa ja käydä vaikka katsomassa urheilua livenä.  
Miten pidät hauskaa? Tykkään erilaisista pienistä kisailuista. Oli lautapeli, minigolf tai mikä tahansa, mistä saa kisailun aikaan niin toimii! Tietty myös perhe, kaverit, hyvä leffa, hyvää ruokaa ja erilaiset urheilutapahtumat ovat huippua.  
Instagram: @jaaskelainenjm, Facebook: Jatta-Mari Jääskeläinen 
Yhteydenotot: jatta-mari@hotmail.com


Roosa Naula, 17  

Laji: kiekonheitto 
Valmentaja: Mika Lönnblad 
Tavoitteet: Ensi kauden päätavoitteena on päästä 19-vuotiaiden EM-kisoihin. Pitkäaikaisena tavoitteena on pysyä terveenä ja heittää mahdollisimman pitkälle. 
Saavutukset 2018: Viime kauden paras saavutukseni oli nuorten maaotteluvoitto omalla ennätyksellä. Urani paras saavutus tähän asti on Kalevan kisojen kymmenes sija. 
Aiemmat lajit: Pelasin joskus pienempänä kesäisin golfia. Myös tanssia ja sulkapalloa on tullut kokeiltua. 
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen Kerttulin lukiossa toista vuotta. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Heiton pituuteen vaikuttaa niin monet pienet jutut, joten oman kehityksen huomaaminen on aina hienoa. Kiekonheiton tekniikan opetteleminen on jotenkin kiehtovaa, koska sen pitää olla lähes täydellinen, jos haluaa heittää pitkälle. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Ei ole mitään erityisempiä rutiineja. Paitsi yksi kaulakoru on aina mukana kisoissa. 
Muut harrastukset? Tykkään välillä piirtää ja maalata. 
Miten pidät hauskaa? Hyvä ruoka tuo hyvän mielen. Elokuvissa käyminen on aina hauskaa. 
Yhteydenotot: discus.roosa@gmail.com


Aino Paunonen, 26  

Laji: 800 m 
Valmentaja: Milovan Savic 
Tavoitteet: arvokisat, kehittyä tuloksissa 
Vuoden 2018 onnistumiset: ennätykset 800 m 2.04,24 sekä 400 metrillä 54,24. SM-halleissa 800 m ja 400m hopeaa, Kalevan Kisoissa pronssia 
Mitä teet urheilun lisäksi: Harjoittelen ja asustelen Kroatian Pulassa, ja urheilun ohella teen työtä Juoksija-lehdelle. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Harjoittelun haastavuus. Tykkään harjoittelusta ja urheilijan arjen elämisestä. Lajissani on hienoa se, että vain omalla suorituksella ja päivän kunnolla on merkitystä, toki se tuo myös ekstrajännitystä asiaan. Urheilemisessa parasta on se, kuinka paljon kokemuksia se mahdollistaa, onnistumisista iloitsemista, pettymyksistä kasvamista, ystäviä, erilaisten paikkojen näkemistä niin kotimaassa kuin ulkomailla ja paljon muuta. Itsensä haastamista ja ylittämistä. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Kisapäivän rutiinini ovat hyvin samat joka kerta. Jos kisa on myöhään illalla, syön aamupalan, jonka jälkeen käyn aamuverryttelyllä. Riippuen edellispäivän harjoituksista, teen joko vain kevyen herättelyn, tai 15 minuutin verryttelyn jälkeen 3–4 terävää avausvetoa. Verryttelyn jälkeen teen hyvät venyttelyt, lepään, syön lounasta, katson jotain sarjaa, jottei jännittäisi liikaa liian aikaisin, otan pitkän herättävän suihkun, pienen välipalan, ja alan valmistautumaan kisaan. Yleensä jännitän aika paljon kisapäivänä, mutta se helpottaa, kun pääsee kilpailupaikalle ja verryttelemään. Tykkään eniten aamukilpailuista, joita on kuitenkin iltakisoja harvemmin. 
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Lepopäivinä ja lepohetkinä oleskelen poikaystäväni kanssa, katselen leffoja, käyn kävelyillä ja kaupungilla kavereiden kanssa. Tykkään tehdä ajan kanssa ruokaa ja leipoa jotain hyvää. 
Instagram: @ainopaunonen 
Yhteydenotot: aino.paunonen@hotmail.fi, o405393033


Eetu Turakainen, 20 

Laji: Seiväshyppy 
Valmentaja: Jari Holttinen 
Tavoitteet: Hallissa 555, Kesällä U23 EM-kisoista pistesijoitus 
Saavutukset 2018: Kausi oli kokonaisuudessaan haasteellinen, hallikauden alkupuoli meni hyvin ennen sairastumista. Kesällä onnistuin ainoastaan Kalevan Kisoissa (4.) 
Aiemmat lajit: korkeushyppy ja koripallo 
Mitä teet urheilun lisäksi? Valmennan nuoria yleisurheilijoita, vietän aikaa perheeni sekä ystävieni kanssa ja puuhailen autoni parissa 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Seiväshyppääjien oma yhteisö ja kaverisuhteet kilpakumppaneidenkin kanssa, rento meininki säilyy myös isommissakin kisoissa. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Aamuherättely, musiikin kuuntelu, rento keskittyminen sekä hyvä ruoka ja hengennostatus. 
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Vietän aikaa ystävieni kanssa, puuhailen autoni parissa, pelailen erilaisia pelejä ja tykkään laittaa ruokaa 
Miten pidät hauskaa? Tykkään käydä elokuvissa, myös pakopelihuoneet ovat tulleet tutuiksi! Hyvä ruoka ravintolassa mukavassa seurassa on myös hyvä tapa pitää hauskaa! 
Instagram: @airutakaine 
Yhteydenotot: eetu@turakainen.com


Heljä-Viivi Unkila, 16  

Laji: kestävyysjuoksu 
Valmentaja: Lippo Juvala 
Tavoitteet: Ennätysten parantamisen ohella luoda niin pitkä ja menestyksekäs urheilu-ura, kuin mahdollista. 
Saavutukset 2018: N17 SM-mitalit maanteiltä (hopea), maastoista (pronssi) ja ulkoradoilta (hopea 3000 m ja kulta 2000 m ej.), edustus nuorten Suomi-Ruotsi maaottelussa. 
Ennätykset tämän hetken päälajeissa: 3000 m 9.57.49, 2000 m estejuoksu 7.03.29 (Varsinais-Suomen piiriennätys) 
Aiemmat lajit: jalkapallo, muodostelmaluistelu ja tennis 
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen Kerttulin urheilulukiossa ensimmäisellä luokalla. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Kestävyysjuoksussa hienointa on se, että varsinkin kilpailuissa saa laittaa itsensä niin koville kuin mahdollista ja tehdä rankasti töitä unelmien eteen. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Kilpailupäivät alkavat yleensä aamureippailulla, eli lyhyt lenkki, jolla saadaan kroppa hereille kisapäivään. Ruokailut on ajoitettava siten, että kilpailusuorituksessa on hyvin energiaa. Alkuverryttelyyn asti tärkeinä kisapäivinä keskityn lepäämiseen ja kilpailuun valmistautumiseen. 
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Urheilun ulkopuolisella vapaa-ajalla olen yleensä muutenkin aktiivinen, enkä viihdy pitkiä aikoja vain löhöillen. Aikaa menee opiskeluun, mutta muuten tykkään viettää aikaa kavereiden kanssa tai vaikka Netflixiä katsomalla. Urheilun tuomat kokemukset ja treenit itsessään ovat hauskanpitoa, mutta toki esimerkisi päivä laskettelemassa kavereiden kanssa on hyvä keino pitää hauskaa. 
Instagram: @hhelkkku 
Yhteydentot: heljaviivi.unkila@gmail.comlippo.juvala@pp.inet.fi


Helen Urho, 21  

Laji: kolmiloikka 
Valmentaja: Jani Ratia 
Tavoitteet: U23 EM-kisat 2019, maaottelu, mitali Kalevan Kisoissa 2020. 
Saavutukset 2018: aikuisten halli-SM-kisoissa 5. sija ja 22-vuotiaiden halli-SM-kisoissa hopeamitali. Talvella hyppäsin myös Turun Urheiluliiton uuden seuraennätyksen 12,69 m. 
Aiemmat lajit: Olen kokeillut nuorempana paljon eri lajeja, esim. pika-aidat, seiväshyppy, kuulantyöntö. Nykyään kolmiloikan sivussa haluaisin hypätä pituushyppyä ja juosta pikamatkoja. 
Mitä teet urheilun lisäksi? opiskelen Turun yliopistossa oikeustieteellisessä tiedekunnassa ja teen töitä asianajotoimistossa yhtenä päivänä viikossa. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Kolmiloikassa hienointa on se, miten vauhti pitää saada jatkumaan kaikkien kolmen loikan ajan. 
Mitkä ovat rutiinisi kilpailupäivänä? Kilpailupäivänä teen aamulla lyhyen verryttelyn ulkona ja terävän kehon herätyksen. Kuuntelen aina kisapäivän aamuna energisoivaa musiikkia, jolla koitan saada itseni sopivasti rennoksi ja innostuneeksi. 
Muut harrastukset? Pidän paljon laulamisesta ja se on yhä iso osa elämääni vaikken käykään enää laulutunneilla tai kuorossa. Pidän myös luonnossa liikkumisesta, teatterista ja hyvästä ruuasta. 
Miten pidät hauskaa? Teen jotain kivaa ystävien tai perheen kanssa. Illanistujaiset ja teehetket ovat mukavia. 
Instagram: @helenurho 
Yhteydenotot: helen.urho@gmail.com 


Viola Westling, 19  

Laji: 400m aitajuoksu ja sivulajina 800m  
Valmentaja: Ari Paunonen  
Tavoitteet: Alle 23 EM kisapaikka 400m aj, 800m ja 4x400m, SM kultaa sekä kalevankisoista mitali  
Saavutukset 2018: Ennätykset kaikissa lajeissa missä kilpailin, SM-hopeaa 400m aitajuoksussa, alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa 4x400 m joukkueessa, finaalipaikka sileällä 400 metrillä Kalevan kisoissa. Kompastuin aidoissa ja sen takia en juossut finaalissa.  
Ennätykset: 400 m: 56,16s; 400 m aj: alle 20-vuotiaiden MM-raja rikki 60,23 s; 800 m: 2.14; 100 m: 12,49 s  
Aiemmat lajit: 300 m, 800 m  
Mitä teet urheilun lisäksi? Opiskelen kauppatieteitä Helsingissä, vietän aikaa ystävieni kanssa ja valmennan kerran viikossa alakouluikäisiä lapsia yleisurheilussa. 
Mikä omassa lajissa on hienointa? Haastavuus, monipuolisuus ja se että aina voi parantaa jotakin.  
Mitkä vat rutiinisi kilpailupäivänä? Jos kisa on vasta iltapäivällä niin menen jo aikaisin aamulla vähän ulos herättelemään jalkoja, teen muutaman rennon koordinaation päälle ja sieltä suoraan aamupalalle. Sen jälkeen yritän miettiä kaikkea muuta kuin kisaa ja kuuntelen yleensä lempisoittolistojani sängyssäni jalkojani ravistellen, niin että tulee hyvä ja energinen olo lähteä kisaamaan.  
Mitä teet lepopäivänä tai kun on muuten aikaa? Pidän erittäin paljon pyöräilystä, luonnossa olemisesta ja uinnista.  
Miten pidät hauska? Mielestäni aina on hauskaa, jos herää hyvällä asenteella. Olen muutenkin mielestäni melko positiivinen ihminen, eikä minun tarvitse tehdä paljoa, että olisi hauskaa, mutta minulla on esimerkiksi aina hauskaa kavereideni kanssa, kun teemme jotain yhdessä. Nautin myös erittäin paljon treenaamisesta ja etenkin hieman erilaisista treeneistä. Pidän myös erittäin paljon joukkuelajeista kuten esimerkiksi koripallosta, lentopallosta ja jalkapallosta.  
Instagram: @Viola_Westling, Facebook: Viola Westling
Yhteydenotot:  viffe99@hotmail.com, o44 3712 373