Vuoden 2020 parhaat palkitaan 1.6. Tilastopajacupin yhteydessä

Ennen uuden kilpailukauden todellista käynnistymistä on vielä syytä pysähtyä muistelemaan vuotta 2020. Viime vuosi oli koronan asettamista haasteista huolimatta seurallemme hyvä ja pääsimme nauttimaan urheilijoiden menestyksestä laajalla rintamalla. Emme pystyneet järjestämään kauden päätteeksi normaalia parhaiden urheilijoiden ja seuratoimijoiden palkitsemistilaisuutta, eikä tilaisuuden järjestäminen ole keväänkään aikana ollut mahdollista. Parhaat urheilijat ja aktiiviset seuratoimijat kuitenkin palkitaan myös vuodelta 2020.

Yhdistämme kesän kilpailukauden avauksen ja vuoden 2020 palkitsemiset siten, että palkinnot ovat noudettavissa ensi viikon tiistain 1.6. Tilastopajacupin yhteydessä. Palkinnot voi hakea kisaillan aikana pääkatsomon takana olevalta tasanteelta joustavasti omaan tahtiin.

Vuoden 2020 palkittavat urheilijat ja seuratoimijat ovat listattu alle palkintokategorioittain. Sydämelliset onnittelut kaikille palkituille! Toivottavasti mahdollisimman moni on paikalla Tilastopajacupissa joko urheilemassa, valmentamassa tai toimitsijatehtävissä.

Kiitos kaikille urheilijoille, valmentajille ja toimitsijoille vuodesta 2020. MyötäTuUlta vuoden 2021 ulkoratakauteen.

Turun Urheiluliitto yleisurheilujaosto

VUODEN 2020 PALKITTAVAT

A-LUOKAN TAITOMERKKITULOKSEN TEHNEET T/P (9–15-VUOTIAAT)

  • Henkilökohtaisissa lajeissa A-luokan taitomerkkituloksen tehneet palkitaan diplomein.
T9: Aura Kallionpää, Elsa Tarkki, Maria Fugleberg, Elena Kero
P9: Eetu Ruoho, Santeri Pasanen, Eemeli Haikio, Eelis Kotomäki
T10: Jade Terho
P10: Eeli Heiska, Daniel Stenholm, Oscar Helin, Kristian Hyyrynen, Vincent Mattson
T11: vuotta: Emily Tasala, Paola Kero, Oona Koivunen
P11: Arvi Louramo, Voitto Virjonen, Sisu Saarinen, Walle Heinonen, Max Kostamo, Richard Lindqvist, Robin Helenius, Niklas Ojanen
T12: Josefiina Tenovuo, Niina Pettersson, Helmi Koivumäki, Venla Ruohola, Venla Manner, Iida Lehto
P12: Valtteri Hyyrynen, Roope Kirjavainen, Eero Lahdenkauppi, Carlos Mattson
T13: Enni Virjonen, Venla Lehtinen, Juliana Hartikainen, Iida Ruoho, Meeri Haapio, Roosa Fagerstöm, Aava Koskinen
P13: Elias Santalahti, Julius Antola, Riku Naula, Felix Kandolin, Aatu Kukkonen
T14: Emmi Tiljander, Maria Ranne, Henriikka Heinonen, Camilla Silen, Enni Haulisto, Aada Haavisto, Fia Casagrande, Carmen Welling, Linnea Kero, Emilin Ayelbassa, Maya-Maria Hautala
P14: Tomi Kuusisto, Alvar Itämeri, Edwin Itämeri
T15: Annika Koistinen, Aada Vaahtoranta, Minttu Laurila, Tinja Pirttikoski, Elsa Karjalainen, Ella Rajamäki, Julia Laapio, Oona Kaskinen
P15: Aarne Autio, Topias Koivunen, Lauri Röntynen, Aapo Kalajoki, Sisu Moilanen, Kasper Kouvonen, Riku Uusitalo

ELMO-PALKINTO MONIPUOLISUUDESTA

  • Eniten eri lajien A-luokkatuloksia.
Enni Virjonen

SARJOJEN PARHAAT (T/P 9–15)

  • Erillinen kriteeristö, jossa huomioidaan A-taitomerkkitulokset, menestys pm-kisoissa ja sijoitukset valtakunnan tilastoissa.
P15 Aapo Kalajoki  T15 Minttu Laurila
P14 Tomi Kuusisto  T14 Emmi Tiljander
P13 Riku Naula  T13 Enni Virjonen
P12 Roope Kirjavainen  T12 Venla Manner
P11 Voitto Virjonen  T11 Emily Tasala
P10 Vincent Mattsson  T10 Jade Terho
P9 Eemeli Haikio  T9 Maria Fugleberg

SARJOJEN PARHAAT (M/N 17–22)

N22: Viola Westling
M22: Eetu Turakainen
N19: Roosa Naula
M19: Tuure Haapanen
N17: Ilona Ruohola
M17: Eeli Heikkilä

ENNÄTYSMITALIT T/P 15–9

  • Huomioidaan myös hallissa tehdyt ennätykset niissä lajeissa, joissa hallissa tehty tulos on kovempi kuin ko lajin ulkorataennätys.
Ikäkausisarjojen seuraennätys
P11  Voitto Virjonen  seiväs 280
P13  Riku Naula  kiekko 52,85
P13 Riku Naula moukari 56,32
T13  Enni Virjonen  60 m aj 9,43
T13  Enni Virjonen  200 m aj 30,19
T13  Venla Lehtinen  seiväs 293
T13  Roosa Fagerström  viisiottelu 1921
T14  Linnea Kero  1500 m ej 5:42,36
P15  Aapo Kalajoki  kiekko 56,48
T15  Minttu Laurila  kuula 14,89
T15  Emmi Tiljander  4 x 80 m aj 49,08
T15  Emilin Ayelbassa  4 x 80 m aj 49,08
T15  Enni Virjonen  4 x 80 m aj 49,08
T15  Fia Casagrande  4 x 80 m aj 49,08

ENNÄTYSMITALIT M/N 17 - YLEINEN

  • Huomioidaan myös hallissa tehdyt ennätykset niissä lajeissa, joissa hallissa tehty tulos on kovempi kuin ko lajin ulkorataennätys.
Seuraennätys
N19  Roosa Naula  kiekko 49,30
N22/N19/N17  Liina Ahtiainen  5000 m kävely 29:16,82
N/N22/N19/N17  Ilona Ruohola  kolmiloikka 12,31 
 
Varsinais-Suomen piiriennätys
N17  Daniela Fernandez Furu  4 x 100 m 48,30
N17  Pinja Naula  4 x 100 m 48,30
N17  Emmi Valtonen  4 x 100 m 48,30
N17  Ilona Ruohola  4 x 100 m 48,30
N17  Emmi Valtonen  4 x 300 m 2:43,05
N17  Pinja Naula  4 x 300 m 2:43,05
N17  Daniela Fernandez Furu  4 x 300 m 2:43,05
N17  Ilona Ruohola  4 x 300 m 2:43,05
Joonas Lehtinen  4000 m viesti 10:21,20
Harald Spoof  4000 m viesti 10:21,20
Niklas Lainto  4000 m viesti 10:21,20
Robin Ryynänen  4000 m viesti 10:21,20
Viivi Lankinen  4000 m viesti 11:55,53 
Edit Nurminen  4000 m viesti 11:55,53
Viola Westling  4000 m viesti 11:55,53
Janica Rauma  4000 m viesti 11:55,53
M/N sekaviesti  Tuure Haapanen  4 x 1500 m 17:10,66
M/N sekaviesti  Viola Westling  4 x 1500 m 17:10,66
M/N sekaviesti  Robin Ryynänen  4 x 1500 m 17:10,66
M/N sekaviesti  Janica Rauma  4 x 1500 m 17:10,66
Lotta-Kaisa Eliander  kiekko 54,95

ARVOKISAKÄVIJÄT

  • EM- ja MM-kisat sekä Olympialaiset.
EM 19 maastot Heljä-Viivi Unkila (Lissabon 8.12.2019)

TOIMITSIJAT JA VALMENTAJAT

Vuoden toimitsijat
Team korkeus: Jan Pettersson, Tarja Huilla, Juha Mörönen
 
Vuoden nuorisovalmentaja
  • 13-vuotiaiden ja nuorempien valmentaja.    
Mika Kirjavainen
 
Vuoden seuravalmentaja
  • Palkitaan laajasti merkittävää valmennustyötä vuoden aikana tehnyt valmentaja.
Mervi Tulonen

KIERTOPALKINNOT

Maken Malja (paras 400 m:n tilastosijoitus 17 v)
tyttö: Pinja Naula
poika: Pyry Laine
 
Ollin Palkinto (vuoden juniorihyppääjä ja heittäjä M/N 19–17)
hyppääjä: Ilona Ruohola, kolmiloikka 
heittäjä: Roosa Naula, kiekko
 
Janin palkinto (vuoden ottelija yli 16 v)
Emmi Valtonen

VUODEN YLEISURHEILIJA ja hänen valmentajansa = VUODEN VALMENTAJA

Sanne Erkkola ja Tuomas Laaksonen